Optymalizacja i linkowanie tematyczne

Na tej podstronie możliwe dokładnie będę opisywał efekty zleceń dotyczących pojedynczych lub niewielkich grup fraz. Ze względu na brak zgody właścicieli lub umowy o zachowaniu poufności część danych będzie najczęściej ukryta.

Blisko połowy listopada otrzymałem zapytanie w sprawie konsultacji witryny firmy, która oferuje usługi tworzenia treści i działania z tym tematem związane. Omawiana strona internetowa była pozornie dobrze zoptymalizowana i konsekwentnie promowana w wyszukiwarce Google. Jej profil linków wydawał mi się przyzwoity. Linki słabszej jakości były w zdecydowanej mniejszości. Pomimo dołożenia wszelkich starań niektóre z trudnych fraz opierały się prowadzonym działaniom promocyjnym.

Analiza podstron na które kierowane były linki dotyczące fraz jakimi miałem się zająć szybko zaowocowała przypuszczeniami, które w toku dalszych działań okazały się trafne.

Pierwsza z fraz (510 tysięcy wyników wyszukiwania wg. Google) znajdowała się poza TOP 100. Problemem uniemożliwiającym jej zaistnienie w wyszukiwarce okazał się pozbawiony sensu meta opis oraz kompletny chaos w treści opisującej usługę. Drugi z istotnych błędów to linkowanie w zasadzie samych anchorów. Poprawki błędów oraz dywersyfikacja linków poprowadzona w ten sposób, że rozpocząłem linkowanie w różnej formie do podstrony tylko z witryn tematycznie zbliżonych z branżą przyniosła następujące efekty:

optymalizacja i linkowanie tematyczne 500tys ww

Druga z fraz (12,5 miliona wyników wyszukiwania wg. Google) według otrzymanych informacji przemieszczała się między 40-60 pozycją. Te wieści potwierdzały pierwsze dni monitoringu. Początkowo zakładałem zbyt małą liczbę linków prowadzących do podstrony. Finalnie jednak zdecydowałem się na korektę metadanych i treści oraz optymalizację widocznej na tej podstronie grafiki (kompresja bezstratna). Podobnie jak w przypadku pierwszej frazy rozpocząłem link building ze stron zbliżonych tematycznie. W przypadku tej podstrony był on o tyle prostszy, że profil linków tu prowadzony był wg. mnie dobrze wykonany. Po przeindeksowaniu wprowadzonych zmian i dostarczeniu dobrej jakości linków sytuacja wygląda następująco:

optymalizacja i linkowanie tematyczne1 12 mln ww

Osiągnięty dzięki tym działaniom efekt w pełni zadowolił właściciela, co ostatecznie zakończyło to zlecenie.

 

 

 

 

*ostatnia aktualizacja 20.12.2015 roku.