Pozycjonowanie jako forma reklamy

Pozycjonowanie jako forma reklamy
2 marca 2014 Mariusz #dlafirm

Czym jest pozycjonowanie stron? Czy zawsze warto brać je pod uwagę?

 

Definicja tej usługi w wielu interpretacjach jest w Internecie. Już chyba każdy, kto choć trochę próbował przedstawić ofertę swojej firmy w sieci spotkał się z tym terminem. Wielu prowadzących firmę z pewnością usłyszało w słuchawce swojego telefonu głos telemarketera oferującego pozycjonowanie stron. Co to takiego?

Pozycjonowanie stron internetowych to efekt m.in.:

1. Poprawnie wdrożonej, dobrze zoptymalizowanej i przede wszystkim szybkiej strony lub sklepu internetowego;

2. Dobrej jakości napisanej treści, która wypełnia witrynę;

3. Wysokiej jakości linków odwołujących do promowanej w ten sposób strony.

pozycjonowanie

 

Niby to nic nowego, ale czy łatwo spełnić te trzy podstawowe czynniki, które bezpośrednio przekładają się na wysokie pozycje witryny? Okazuje się, że nie!

Mało który webmaster projektując stronę czy sklep internetowy zwraca uwagę na to by jej kod był „przyjazny dla wyszukiwarki”. Liczy się przecież by strona dobrze wyglądała. Nawet gdy projekt zakłada wdrożenie witryny wraz z jej treścią czy też sklepową ofertą często góruje niewiedza, której efektem jest szybkie kopiuj-wklej. Rezultat takiej operacji jest wówczas oczywisty – kolejna witryna w sieci ze śmieciowej jakości treścią, którą oczywiście można promować wydając często niemałe środki na pozycjonowanie stron. Finalnie jednak pozyskany w skutek pozycjonowania ruch, w przypadku źle skonstruowanej, nieciekawej strony kończy się wysokim współczynnikiem jej porzuceń. Gdzie zatem sens płacenia za niedostosowaną stronę i pozycjonowanie stron w skutek którego internauta odwiedzający witrynę po prostu szybko straci nią zainteresowanie? To pieniądze wyrzucone w błoto!

W Internecie znaleźć można sporo systemów określających jakość strony. Przykładowy to Woorank. Tym, którzy świeżo co odebrali nową, pięknie wyglądającą witrynę na użytek prywatny czy firmy proponuję jej skonfrontowanie z tym narzędziem. Efekt może okazać się zatrważający.

Generalnie znalezienie osoby, która wykona stronę i zajmie się jej pozycjonowaniem nie powinno być trudne. Wartość takiego człowieka to jakość, nie ilość pięknie wykonanych przez niego stron i sensowny plan promocji w wyszukiwarce zamiast setek wypromowanych już fraz, których pozycji nie można ustalić.

pozycjonowanie stron nie zawsze warto inwestować. Są branże w których szczególnie na regionalnym rynku wysoką pozycje można uzyskać i utrzymać dzięki poprawnej optymalizacji firmowej strony. Często też tańsza i bardziej efektywna okazuje promocja z wykorzystaniem systemu Adwords.

Kto powinien inwestować w pozycjonowanie stron i na co musi uważać?

W zasadzie to oczywiste, że firma, która oferuje na łamach strony lub sklepu internetowego produkty czy usługi dedykowane możliwie szerokiemu gronu odbiorców powinna skorzystać z pozycjonowania. To dzięki wysokim pozycjom w naturalnych wynikach wyszukiwania jest w stanie pozyskać naprawdę wielu przyszłych klientów, którzy poszukiwanie produktu lub usługi rozpoczynają od okna internetowej wyszukiwarki. Należy jednak pamiętać, by działań marketingowych nie opierać wyłącznie na pozycjonowaniu ponieważ nawet delikatne zmiany algorytmu wyszukiwarki mogą zaowocować mocnymi spadkami czyli brakiem przychodu.

Decydując się na pozycjonowanie stron w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy wybrane frazy kluczowe zapewnią dobrej jakości ruch. Często firmy i osoby trudniące się pozycjonowaniem nie wspominają o tym, że wybrane przez klienta frazy są bezwartościowe. Ich wypromowanie jest proste, a efekt to faktury za wykonaną, bezwartościową usługę czyli pierwsze pozycje i ruch – sprzedaż równa zeru. To główny grzech, a nieuczciwych praktyk w tej branży jest więcej, więc przed pochopnym podpisaniem wiążącej umowy warto pokusić się o specjalistyczną konsultację.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*